JAK VYBRAT SPRÁVNÉ HOLE

Důležité je vědět, na co chceme hůl používat - zda půjdu do hor nebo do náročnějšího terénu, kdy nám hůl má poskytnout pevnou oporu, v  tom případě potřebuji trekovou hůl o kterou se opíráme a používáme ji před tělem, nebo si užít dynamickou chůzi s nordicwalkingovými holemi, se kterými se odrážíme za tělem a právě ony nás zrychlují a dávají nám potřebnou dynamiku k chůzi. Správná hůl na NORDIC WALKING  by měla být lehká jako pírko, pružná a výborně držet  na ruce díky speciálnímu poutku a hrotem, který nám poskytuje jistotu zabodnutí a tím zaručenou dynamiku pro potřebný odraz.

Skutečná radost s NordicWalking je jen se správnými holemi, tudíž výběr je důležitý.

Základní parametry při výběru správných NW holí:

- zvolení správné délky
- kvalita zvoleného materiálu
- rukojeť hole a dobré poutko, které Vám bude vyhovovat

DÉLKA HOLÍ

Praktická volba výšky holí a vodítkem pro správné určení délky je úhel  v loketním kloubu, který by měl být při opřené holi v „botičce“ kolmo k zemi cca 90 – 100st (pro začátečníky lépe větší, pro lepší zvládání techniky práce s holemi.

Dále si můžeme vypočítat délku hole vynásobením vaší tělesné výšky koeficientem 0,68., nebo si ji odvodit z níže přiložené tabulky.

TIP:

Začátečníci - pokud vám při vynásobení vaší výšky postavy koeficientem 0,68 vyjde číslo mezi dvěmi velikostmi holí, volte vždy nižší velikost číslo. Např. výška postavy je 180 cm x 0,68 = 122,4 cm - tj. zakoupím buď hole pevné délky ve velikosti 120 cm, nebo u teleskopických holí nastavím velikost na 120 cm nebo i až na 122 cm (zde mám možnost nastavit opravdu tu velikost, která mi při výpočtu vyšla).

Vy, kteří chcete opravdový zážitek z NORDIC WALKING obraťte se na svého instruktora. Jen správně proškolení lidé Vám mohou přinést kvalitní informace a rady.

Hlavní je, abyste na sobě vnímali, že zvládáte správně pracovat s holí.

KVALITA ZVOLENÉHO MATERIÁLU

Hole se vyrábějí buď z hliníku /aluminium/ , dále z hliníku v kombinaci s karbonem a nebo čistě z karbonu.


Hliník – materiál není stabilní a snadno se ohne, další nevýhodou je přenášení vibrací a tím se zatěžuje loketní a ramenní kloub
Směs hliníku v kombinaci s karbonem – tento materiál je už šetrnější ke kloubům, hole jsou již pevnější a přitom dostatečně pružné.
Karbon - tento materiál je obzvlášť lehoučky, pevný, pružný, nevibruje.

Záleží jen na Vás kolik chcete do sebe investovat.