NORDIC WALKING - HISTORIE A ZÁKLADNÍ FAKTA

Tento sport k nám přišel ze severu, z Finska pod anglickým názvem NORDIC WALKING , který byl v roce 1997 oficiálně představen jako samostatný kondiční, vytrvalostní sport. V překladu pro nás „SEVERSKÁ CHUZE“ , která již v 50tých letech sloužila jako letní tréninková příprava běžkařů.

Od tréningu běžkařů k masovému sportu došlo v 90tých letech, kdy finský výrobce firmy EXEL vyvinul nové speciální hole pro NORDIC WALKING , kde hlavní změnou holí je poutko – které odbourává trvalé napětí svalstva horních končetin a umožňuje nám provedení dokonalosti tohoto pohybu.

Do ČR přinesl tuto pohybovou aktivitu Mgr. Miroslav Mira v roce 2003 přímo z Finska a prostřednictvím jeho originálního projektu NordicWalking Point zviditelňuje a rozšiřuje certifikovaná místa v ČR kde si můžete NORDIC WALKING vyzkoušet v doprovodu zkušených a vyškolených lektorů, kteří jsou garanty kvality nabízených služeb.

NORDIC WALKING nedělají hůlky jako takové, ale jejich správné používání, kterému se hravě naučíte, bude Vás bavit a bude mít příznivý vliv na Váš zdravotní stav. Z běžné chůze se tak stává díky správné technice vysoce účinný kondiční tréning celého těla.

NORDIC WALKING – je dynamická chůze s těmito speciálními holemi a přináší Vám nový rozměr chůze která Vás bude bavit a kterou můžete provozovat po celý rok a kdekoliv. Je vhodná pro každého kdo se chce hýbat, bez ohledu na věk a jeho kondici. Uvítají ho lidé s aktivním přístupem k životu, láskou k přírodě. Pomůže Vám zlepšit fyzický stav, zejména rozhýbat ztuhlé partie šíje a ramen jak lidem aktivně sportujícím, tak i těm, kteří nemají žádnou předchozí zkušenost s aktivním nebo rekreačním pohybem. Konečně sport vhodný pro všechny, každý si může najít to své, od procházek, relaxace, po špičkový sportovní tréning.

NORDIC WALKING je neskutečně příjemná outdorová pohybová aktivita, je to rozumný a zdravý sport bez rizika, kdy při správné technice zapojíte až 90% svalových partií, zlepšíte si držení těla a odlehčíte svým kloubům. Tepová frekvence se nachází v oblasti, ve které se dlouhé hodiny můžete cítit dobře, a přesto je spotřeba kyslíku a energie velmi vysoká, stoupá až o 40%, je to snadná cesta ke zdraví, pohodě a pomůže Vám zbavit se přebytečných kil bez přepínání a sportování „až na krev“. Tělo i duše Vám za to poděkují.

NORDIC WALKING je krása jednoduchosti spojením chůze jako nejpřirozenějšího pohybu člověka a efektivního odrazu z holí, což dává chůzi nový rozměr.

NORDIC WALKING jako sport ve volné přírodě můžete provozovat dle svých možností kdekoliv, v lese, po asfaltě, po štěrkových cestách, z kopce i do kopce, po schodech i na pláži, mezi jeho nesporné přednosti patří i finanční a časová nenáročnost. Je to snadná cesta ke zdraví.