ZÁKLADNÍ PŘÍNOSY NORDIC WALKING

Zdravotní přínosy

NORDIC WALKING je přirozený pohyb pro celé tělo, protože vychází z člověku přirozené chůze. Při pohybu dochází k zapojení více než všech 90% svalů /díky správnému používání holí zejména svalů zad, horních končetin a ramenního pletence – zlepšení držení těla, odstranění bolestí zad. Vhodné také pro ty, kteří potřebují od holí oporu /lidé po úrazech, v rekondici, lidé s nadváhou/. Pro ty, kteří začínají s pravidelným pohybem, těhotné, po porodu, seniory, lidé po operaci srdce, rehabilitační aktivita po úrazech.

NORDIC WALKING posiluje srdce – při správném zvládnutí techniky dochází současně k tréningu srdečně plicního systému /dle intenzity zátěže je tepová frekvence o 40-50% vyšší než při chůzi bez hůlek/ Při pravidelném tréningu /optimální 3,5x týdně 40-60min/ dochází ke zvýšení aerobní kapacity organismu a zvyšujete si svou kondici.

NORDIC WALKING redukuje nadváhu, ideální pohybová aktivita pro všechny co potřebují snížit svou váhu. Při srovnání s přirozenou chůzí /bez holí/ přináší:

- zvýšení o 10 -15 srdečních tepů za minutu (trénink srdce a plic)
- o 20 -25% zvyšuje energetickou zátěž (vyšší energetický výdej = vyšší spalování tuků)
- až o 30% snižuje zátěž na kolena – při chůzi z kopce
- zvyšuje svalovou sílu paží (nejlépe v terénu a díky kopcům)
- zvyšuje pohyblivost páteře, ramenních, loketních a zápěstních kloubů
- zlepšuje náladu (díky vyplavování endorfinů v přiměřené zátěži)
- pocit vlastního vnímání zátěže je menší než její opravdová výše – příjemné překvapení pro ty, co mají obavu, že to nezvládnou – bude to náročné, bude to „bolet“

NORDIC WALKING má pozitivní vliv na hospodaření těla s cholesterolem a inzulinem

NORDIC WALKING je zábava –vyzkoušejte si to, zda to funguje i Vám

Rekreační přínosy

NORDIC WALKING je nástroj odreagování, uvolnění , odpoutání se od každodenních povinností, pohybová relaxace, při které máme možnost se seznámit s novými lidmi.

Kondiční a sportovní

Když máme zvládnutou základní techniku a nechceme jít jen na procházku s holemi, můžeme si dovolit dát si občas do těla. Je na Vás, kolik chcete do tréningu investovat Vaší energie a troufnout si i na něco nového.

NORDIC WALKING můžeme použít jako pravidelný tréning pro kondici a pevné tělo, případně jako doplňkový tréning při jiných sportech, kde zatěžujeme jen určitou svalovou partii. Cílem pokročilých hůlkařů je nejen radost z pohybu v přírodě, ale jde jim o zvýšení síly a výdrže. V tom případě je zde kombinovaný tréning, běh s holemi i do kopce, skoky, zařazení „turbotechniky“ /přeřazení na vyšší otáčky, práce rukou a nohou je silnější, dynamičtější a intenzivnější/, různá cvičení s hůlkami